Chceš začít brát antikoncepci? Co dělat?

9. dubna 2015 v 12:59 | Kristynachd |  Články


Rozhodla ses začít svůj sexuální život a chceš být chráněná před těhotenstvím, nebo jsi ho už začala ale stále máš obavy že bys mohla otěhotnět? Chceš začít brát antikoncepční pilulky ale nevíš co pro to udělat?

Určitě si to nejdřívě srovnej ty sama v hlavě, protože braní antikoncepce není žádná sranda, jsou to hormony takže to něco s tvým tělem určitě udělá. Proto určitě nemá cenu je začít brát když sexuálně nežiješ a nebo třeba jen kvůli tomu, aby se ti srovnala menstruace a nebo zlepšila pleť.

Promluv si s rodiči
Pokud nejsi plnoletá, určitě si promluv s rodiči nejlépe s mamkou. Řekni jí co tě k tomu vede antikoncepci brát a určitě se neboj být upřímná. Pokud už máš dlouho přítele a rodiče ho znají, neměl by to být takový problém jako kdyby jsi nikoho neměla a chtěla by sis jen užívat.

Zajdi ke gynekologovi
Pokud chce začít brát antikoncepci, musíš si zajít ke gynekologovi nebo říct při preventivní prohlídce že bys ji chtěla začít brát.
Doktor tě zkontroluje, zeptá se jestli se ve tvojí rodině vyskytuje nějaké onemocnění třeba jako trombóza, a rovnou předepíše recept na pilulky. Teď už se žádné krevní testy nedělají aby se zjistilo, že tvé tělo v pohodě pilulky snese - podlě mě je to docela škoda, protože by se tím předcházelo určitým problémům u ruzných žen, které mají třeba vyšší riziko trombózy..

Potom už stačí si pilulky vyzvednout v lékárně
Pilulky se obvykle poprvé začínají užívat první den menstruace, v tomto případě je žena chráněna prakticky hned, kdy si vezme první pilulku prvního platíčka. Pokud se ti nechce na menstruaci čekat, můžeš si vzít pilulku kdykoli jindy ale začneš být chráněna až po 7. dni pravidelného užívání pilulek a u některých antikoncepcí až 10. den.

- Při pravidelném užívání antikoncepce je žena chráněna i v době obvyklé 7 denní pauzy, kdy se u některých typů antikoncepce neberou.

Bojíš se že při užívání antikoncepčních pilulek přibereš?
Po antikoncepčních pilulkách se netloustne, je to prokázáno řadou kvalitních studií. Průmerný váhový přírůstek u žen užívajících a neužívajících pilulky je stejný (asi 0,5-1 kg ročně). Pokud přece jen žena při užívání pilulek přibere, není to v důsledku užívání pilulek. U mladých dívek stačí normální tělesný vývoj, tem ještě není ukončen a probíhá dále ať už s pilulkami, či bez nich.
- Dřívější antikoncepce opravdu vedla ke zvýšení hmotnosti, protože obsahovala velké množství hormonů, které napomáhaly zadržování vody v těle a tím přibívání na váze. Moderní antikoncepce sice obsahují také hormony, ale ne v takovém množství jako kdysi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mersmerize Mersmerize | Web | 9. dubna 2015 v 13:02 | Reagovat

Dobrý článek.

Jen bych opravila - pokud si slečna vezme tabletku první den menstruace, je chráněna hned (lepší ale počkat skutečně do konce menstruačního krvácení), pokud si vezme tabletku 2 - 5. den menstruace, musí čekat déle (jak jsi napsala - týden až deset dní). Pokud si ale první prášek vezme jiný den úplně mimo menstruaci, musí se spolehlivostí čekat do dalšího platíčka. :)

2 Kristynachd Kristynachd | E-mail | 9. dubna 2015 v 13:14 | Reagovat

děkuji, no já jsem četla že když si žena vezme první pilulku jakýkoli den při menstruaci (ne ten1.) nebo kterýkoli den i když nemá menstruaci, po tom 7.-10. dnu by měla být chráněna :-)
http://www.antikoncepce.cz/poradna/prehledne-clanky/od-kdy-je-zena-chranena-kdyz-zacina-brat-antikoncepci/

3 Mersmerize Mersmerize | Web | 9. dubna 2015 v 13:27 | Reagovat

[2]: Ne, spíš doporučuju přečíst si třeba příbalový letáček, kde to většinou bývá zdůrazněno (záleží u jaké značky). Většinou tam jsou jen dvě možnosti - začátek braní první den menstruace a pak 2. - 5. den (nebo 2. - 7. den = zase záleží na konkrétním výrobci a hormonech). Jiný den mimo menstruaci je to možné jen když se přechází z jiné HA nebo to doktor dovolí (většinou totiž solidně dokáže rozházet cyklus).

Ono je to kvůli tomu, jak antikoncepce funguje - hormony ti zabraňují uvolnění vajíčka z vaječníku. To se děje kolem 12 - 17. dne (záleží na konkrétní ženě a cyklus) a pokud v tuhle dobu začne holka brát HA, tak jí ani ten týden čekání nepomůže, protože  už se dostane do plodných dnů - ovulace a s HA nemá na vajíčko potom už žádný vliv. Proto je strašně důležité začít brát první prášek ve správnou dobu, jinak k ovulaci normálně dojde. :)

4 Kata Black Kata Black | Web | 11. dubna 2015 v 0:03 | Reagovat

Ahoj,
máš fakt dobrej blog, čtu každej článek, jsou fakt super :)
Jenom jsem Vám chtěla poradit, my s mamkou nakupujem oblečení tady http://goo.gl/4I8Vja , je to sice anglicky, ale hrozně levný, takže mi to mamka koupí a sobě rovnou taky :)
Kdyžtak napište co jste ulovily ;)

5 Káťa Káťa | E-mail | Web | 14. dubna 2015 v 19:54 | Reagovat

Já jsem po ní teda přibrala dost a ještě jsem z toho měla docela těžké deprese, kvůli kterým jsem nakonec HA musela vysadit. Teď je možnost do toho jít znovu a já se vůbec nemůžu rozhodnout - pro tělo je to docela zátěž, ale antikoncepce má zase mraky výhod. No nevím, musím popřemýšlet.

6 misa misa | 17. května 2015 v 13:31 | Reagovat

V článku by bylo také dobré zmínit negativa antikoncepce. Ono je lepší když se mladé holky chrání jinak, protože antikoncepce je zásah do těla, to člověk pozná až vysadí. Já měla velké problémy po vysazení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Přijď Zas ! :)
*RUBRIKY*

blik cvak Zamilovaný *5186* aja


počítání od 8.1. 2013

Flag Counter